A hazájából elüldözött rendező, Mohammad Rasoulof filmje, a 2024-es cannes-i filmfesztiválon a zsűri különdíját is elnyerő The Seed of the Sacred Fig (A szent füge magja) egy társadalmi dráma, amely egy végletekig kiélezett macska-egér harccá alakul állam és individuum, férfi- és női szerepek, privát- és közszféra találkozásának töréspontján egy elnyomó rendszerben. A családfő Iman (Misagh Zare) ambiciózus középosztálybeli ügyvéd, aki az iráni kormánynak dolgozik. Nemrégiben léptették elő állami nyomozóvá - ami a forradalmi bírósági bíróvá válás ugródeszkája -, a jövedelem és a társadalmi elismertség növekedése mellett pedig a családja világos utasításokat kapott arról, hogy mit várnak el tőlük, miközben Iman csillaga egyre magasabbra emelkedik a rezsimen belül. Feleségének (akit Soheila Golestani színésznő és aktivista alakít) és kamasz lányainak (Setareh Maleki és Mahsa Rostami) be kell állniuk a sorba, ha nem szeretnének bajba keveredni.
Mohammad Rasoulof, az Iránból száműzött világhírű rendező, akit több mint egy évtizeddel ezelőtt hat év börtönre ítéltek a rendszerrel szembeni kritikái miatt, továbbra is bámulatos erővel és elkötelezettséggel készíti filmjeit – gyakran külföldön vagy rendkívüli titoktartás mellett. Legújabb alkotása mélyen személyes és ugyanakkor társadalmilag megrázó történetet tár elénk. A film két szinten bontakozik ki: egyrészt egy család, egy feleség és gyermekek szemén keresztül láthatjuk az iráni tüntetéshullám utórezgéseit, másrészt ez a történet egyre inkább átalakul politikai drámává, majd feszült akció-thrillerré. Rasoulof nyers, valós felvételeket épít be a filmbe, megörökítve a tüntetéseket és a rendőri túlkapásokat, ami különösen hitelessé és átütővé teszi a néző számára. Cannes-ban is elismerték ezt az erőt és bátorságot, amit Rasoulof filmje képvisel – egy alkotás, amely egyszerre művészi állásfoglalás és dokumentuma egy megfélemlített társadalom küzdelmének.
Nemzetközi versenyprogram
Mohammad Rasoulof
Mohammad Rasoulof 1972-ben született az iráni Shirazban. Független rendező, író és producer, aki eredeti szakmáját illetően szociológus. Rasoulof dokumentum- és rövidfilmekkel kezdte karrierjét. Első filmjéért, a Gagooman-ért (The Twilight, 2002) Rasoulof elnyerte a legjobb filmnek járó díjat az iráni Fajr Filmfesztiválon. A rendező napjainkig öt játékfilmet készített, amelyek közül egyet sem mutattak be Iránban. Miközben filmjei hazáján kívül széles körű elismerésben részesülnek, az iráni cenzúra továbbra is tiltott alkotóként tartja számon.
Rasoulof 2010-ig többnyire a történetmesélés metaforikus formáit használta kifejezőeszközként, az utóbbi években azonban közvetlenebb, klasszikus elbeszélői stílus jellemző művészetére. 2010 márciusában Rasoulofot letartóztatták egy forgatási helyszínen Jafar Panahi rendezőtársával egyetemben. Az ezt követő tárgyaláson hat év börtönbüntetésre ítélték. Az ítéletet később egy évre csökkentették, később pedig óvadék ellenében szabadlábra helyezték. Mohammad Rasoulof számos elismerést gyűjtött be a legnagyobb európai fesztiválokon, így 2020-ban Arany Medvét kapott a berlini filmfesztiválon, 2024-ben pedig a zsűri különdíjával jutalmazták a cannes-i filmfesztiválon. A film Németország 2025-ös hivatalos Oscar nevezettje.
October 30, 2024 19:45
October 29, 2024 19:00
jegyekCannes Film Festival 2024 (versenyprogram) - a zsűri különdíja, Fipresci
Locarno Film Festival 2024 (versenyben a közönségdíjért)
Sydney Film Festival (versenyprogram) - közönségdíj
There Is No Evil (2020)
A Man of Integrity (2017)
Manuscripts Don't Burn (2013)
Goodbye (2011)
Iron Island (2005)
Twilight (2002)
Rendező / Director: Mohammad Rasoulof
Szereplők / Cast: Misagh Zare, Soheila Golestani, Setareh Maleki, Mahsa Rostami, Niusha Akhshi, Reza Akhlaghirad, Shiva Ordooie, Amineh Mazrouie Arani
Operatőr / Cinematography: Pooyan Aghababaei
Forgatókönyv / Screenwriter: Mohammad Rasoulof
Producer: Mohammad Rasoulof, Rozita Hendijanian, Olivier Père, Amin Sadraei, Jean-Christophe Simon, Mani Tilgner
Vágó / Editor: Andrew Bird
Zene / Music: Karzan Mahmood
Hazai forgalmazó / Distributor: Cirko Film
Színes / Colour: színes
perc / min: 168 perc